Anne Sütünü Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

Çocuk Hastalıkları ile ilgili bilgiler, görseller.
Kullanıcı Avatarları
drachilles
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Gönderi: 28
Kayıt: Pzt Mar 20, 2017 6:20 pm
Konum: ÇORUM
İlgi Alanları: Futbol,Müzik,Kitap,Eğitim
Kan Grubu: A Rh (+)
Yaşadığı Şehir: Çorum

Anne Sütünü Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

Gönder Gönderen drachilles » Pzt Mar 27, 2017 2:28 pm

Bilindiği gibi anne sütü yenidoğan bebeklerin sağlıklı gelişmeleri için çok önemlidir.Anne sütünü artırmak için dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1-Anne sütünün gelmesi için bebek doğar doğmaz ilk bir saat içinde emzirilmesi çok önemlidir.Bebeğin doğum şeklinin normal doğum veya sezeryanla doğmuş olması farketmez önemli olan bebeğin ilk bir saat içinde emzirilmesidir.

2-Bebek ilk doğduğu günlerde 2 saat arayla emzirilmesine dikkat edilmelidir.Bebeği 2 saat arayla emzirmek sütün göğüsten tamamen boşalmasını sağlar.

3-Çocuğun emmesi konusunda problemler ile karşılaşıyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız veya sütü göğüsten emme ile tam olarak boşaltamıyorsanız sütünüzü süt sağma makinesi-pompa ile tamamen sağın,eğer sütünüzü göğüsten tam olarak boşaltmazsanız sütün geldiği kanallar tıkanır,göğüsleriniz şişer ve süt üretiminiz durabilir.

4-Bebek ilk emmeye başladığında ilk gelen sütte su oranı yüksektir,bebek emmeye devam ettikçe göğsün tamamen boşalmasına yakın durumda göğüsten gelen sütteki yağ oranı daha fazladır ve bu sütün besleyici ve doyurucu özelliği daha fazladır.

5-Göğüsler ne kadar sık aralarla tamamen boşalırsa o oranda da süt üretimine devam eder.Göğüsler tamamen boşaltılmalı ki yağ oranı yüksek olan sütü bebek alabilsin.Göğüsler tamamen boşaltılana kadar emme gerçekleşmezse yağ oranı yüksek olan sütü bebek alamaz.Bu yüzden sık sık ve az az emen bebekler yağlı ve doyurucu olan sütü alamazlar,süt üretimi de göğüsler tamamen boşaltılamadığı için azalacaktır.

Her annenin sütü bebeğine yetecek miktardadır ve her anne iki bebek büyütecek kadar süt üretme kapasitesine sahiptir fakat bazı anneler bebeklerinin doymadığını düşünüpek gıdalara başalayabilir.Bu durumda annelerin süt üretimi azalabilir hatta sütten bile kesilmesine yol açabilir,bu yüzden mümkün olduğu kadar anneler bebeklerini ek gıda ile beslemek yerine sütlerini ile beslemeyi tercih etmelidirler.

Anneler sütlerini arttırmak için sık sık su içmelidirler,vücuda sıvı alımı süt üretimini etkileyen en önemli faktördür.

Anneler strese girmemelidirler ve mutlu olmalıdırlar,stres süt üretimini azaltırken,mutluluk ise süt üretimini arttırır.

Geceleri emzirmek süt üretimini önemli ölçüde etkiler bu yüzden mutlaka bebeğin geceleri süt emmesini sağlamak gerekir eğer bebek geceleri emmiyorsa anne sütünü sağmalıdır.

Anneler protein ve vitaminden zengin gıdalarla beslenmelidir,annelerin malt özü içeren gıdalarla beslenmesi süt üretimini destekler.

Emzirmek kadınlar açısından oldukça sağlıklı bir durumdur çünkü emziren annelerin doğumdan sonra kilolarını kolayca verirler.Emzirmek ,bayanların yumurtalık ve meme kanserine yakalanma riskini de azaltır.

Anne sütü, çocukların mutlu olmaları ve ilerideki yaşamlarında dayanıklı olmaları için önemli gıdadır.

Kullanıcı Avatarları
gulsah94
Yeni Üye
Yeni Üye
Gönderi: 1
Kayıt: Prş Ağu 03, 2017 1:04 pm
Kan Grubu: A Rh (+)
Yaşadığı Şehir: Ankara

Re: Anne Sütünü Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

Gönder Gönderen gulsah94 » Cum Ağu 04, 2017 11:17 am

Teşekkürler

Kullanıcı Avatarları
sglktyfn
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Gönderi: 37
Kayıt: Pzt Eki 01, 2018 4:59 pm
Kan Grubu: 0 Rh (+)
Yaşadığı Şehir: Bingöl

Re: Anne Sütünü Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

Gönder Gönderen sglktyfn » Çrş Eki 03, 2018 5:18 pm

Teşekkürler faydalı paylaşımınız için.

Geri Dön