Albinizm

Tıp Terimlerinin Türkçe Anlamları.
Forum Kuralları
Tıp Terimleri Forumu altındaki konular alfabetik olarak sıralanmıştır.
Kullanıcı Avatarları
agnlcan
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Gönderi: 72
Kayıt: Cmt Mar 18, 2017 8:09 pm
Kan Grubu: A Rh (+)
Yaşadığı Şehir: Ankara

Albinizm

Gönder: #Gönder agnlcan »

Tipik olarak; deride, saçta ve gözlerde melanin pigmenti eksikliği veya yokluğu şeklinde beliren; bir grup kalıtımsal durumdur.

Kullanıcı Avatarları
saglikci
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Gönderi: 21
Kayıt: Çrş Nis 11, 2018 5:27 pm
Kan Grubu: A Rh (+)
Yaşadığı Şehir: Bolu

Re: Albinizm

Gönder: #Gönder saglikci »

Genetik faktörlere dayalı bir deri hastalığı olan albinizim, cildin ve gözlerin direkt olarak etkilenebildiği bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa sahip kişilere albino adı verilmektedir. Melanin adını veren renk pigmentlerinin bu kişilerde yok ya da az olması sonucunda bu rahatsızlık ortaya çıkmaktadır.

Zamanla albino insanların görmede sorun yaşamaları olasıdır. İnsanlar kadar hayvanlarda da görülme ihtimali bulunan bu hastalık kalıtımsal faktörlerden dolayı nesillerden nesillere geçebilmektedir. Günümüzde keşfedilmiş 8 farklı albinizm çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en sık görülen türü vücuttaki saç ve kılların renksiz olmasıdır. Ayrıca bu hastalığa ilişkin yapılan araştırmalar albinizm hastalığının kızlarda daha çok görüldüğünü ortaya koymuştur.

Güneşten aşırı etkilenen bu insanların kansere daha kolay yakalandıkları düşünülmektedir. Ancak doğrudan deri kanserine yakalanmayı tetikleyici bir hastalık olmamasına karşın, güneşin zararlı ışınlarından korunmayı sağlayıcı renk pigmentlerinin eksikliği deri kanserini tetikleyebilir.

Genetik ve metabolik bir hastalık olması nedeniyle doğuştan sahip olunan albinizmde kılların beyaz renkte olması özelliğine rastlanır. Canlıların vücudunda olması gereken melanin adındaki renk pigmentlerinin eksik olması bu genetik rahatsızlığa yol açmaktadır. Albino kişilerin bir kısmında melanin pigmentlerine hiç rastlanmaz, bazılarının vücudunda ise bir miktar melanin bulunur. Bu kişilere ise kısmi albino adı verilmektedir.

Albinizim çeşitleri vücudun etkilendiği genin özelliklerine bağlı olarak birbirlerinden farklılık göstermektedir. OCA; saç ve diğer kılların renksiz olması durumudur ve dünya genelinde en sık rastlanılan çeşidi budur. Güneşin zararlı ışınlarından koruyucu melanin pigmentlerinin eksikliği nedeniyle güneşten çok çabuk olumsuz etkilenebilirler. Şapka ve güneş gözlüğü ile güneşli havalarda dolaşmak faydalı olacaktır. Oküleralbinizm çeşidi ise hastaların sadece gözlerinde renk ve görme sorunu yaşadıkları albinizm türüdür. OCA2 OCA3 ve OCA4 de diğer albinizim çeşitleri arasındadır.

Kaynak

Geri Dön