Sıcak Basmaları Artmış Kalp Hastalığı Riskini Gösteriyor Olabilir

Sağlıkla ilgili gelişmeler, Gazete ve TV haberleri.
Kullanıcı Avatarları
agnlcan
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Gönderi: 72
Kayıt: Cmt Mar 18, 2017 8:09 pm
Kan Grubu: A Rh (+)
Yaşadığı Şehir: Ankara

Sıcak Basmaları Artmış Kalp Hastalığı Riskini Gösteriyor Olabilir

Gönder Gönderen agnlcan »

Yapılan yeni bir çalışma sonucuna göre; erken orta yaşta (40-53 yaş), sık sıcak basması yaşayan kadınlarda kardiyovasküler hastalık (KVH) risk faktörleri veya östradiol seviyelerine bakılmaksızın vasküler fonksiyonların bozuk olması daha muhtemel çıkmıştır. Bu bilgiler 12 Nisan'da Menopause'de yayınlandı.
Resim
Pensilvanya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Dr Rebecca C. Thurston ve meslektaşları, "Endotelyal fonksiyonlardaki bozukluğun, aterosklerotik proseste başlangıç aşaması olmasının yanında sık görülen sıcak basması semptomları, bozulmuş vasküler fonksiyonları gösterebilmektedir." şeklinde belirtmektedirler.
Çalışmaya 272 tane sigara içmeyen 40-69 yaş arası kadın dahil edilmiştir. KVH, neoplazi, histerektomi ve/veya bilateral ooferektomi, böbrek yetmezliği, Parkinson Hastalığı, Raynaud Fenomeni ve mevcut gebeliği bulunan kadınlar çalışma dışında tutulmuştur. Ayrıca yeni reprodüktif hormon preparatları, SSRI, insülin veya kardiyovasküler ilaç kullanımı öyküsü olan kadınlar da çalışma dışında tutulmuştur.
Araştırmacılar mevcut çalışma sonucunda; yalnızca daha genç kadınlarda, menopozal sıcak basmalarının E2 düzeyinden bağımsız şekilde azalmış endotelyal fonksiyonlarla ilşikili olduğunu yazmışlardır.

Kaynak: Medscape
Kullanıcı Avatarları
saglikcaner
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Gönderi: 28
Kayıt: Cum Eki 12, 2018 10:44 am
Kan Grubu: B Rh (+)
Yaşadığı Şehir: Bartın

Re: Sıcak Basmaları Artmış Kalp Hastalığı Riskini Gösteriyor Olabilir

Gönder Gönderen saglikcaner »

Bünye kendisini yaşadığı şehire adapte ediyor resmen. Antalya'ya bir gün gittimde nemden nefes alamadım :D

Geri Dön